Konkurrencen er desværre afsluttet

Oplev Steve-O i Danmark

Skrevet 3. nov 2011 af Gürcan Bozdogan. Foto: mmm.dk

Steve-O kommer til Danmark med sit nye stand-up-show. Og du kan vinde billetter lige her.

Se mere om: konkurrence, vind

15. november kan du opleve selveste Steve-O på slap line, når han folder sig ud som stand-upper i Bremen i København. Det er første gang han gæster Danmark med sin ’Entirely Too Much Information Tour’.

Som 15-årig snuppede et videokamera fra sin fars skab. Derfra begyndte han at producere hjemmelavede skateboard-videoer med farlige stunts tilsat komedieagtige sketcher. En dag havnede Steve-O’s videoer i hænderne på Jeff Tremaine (Jackass-instruktør og producer), der sammen med Johnny Knoxville arbejdede på at skabe et stunt-baseret reality-show. MTV viste den første sæson af Jackass i 2000, og resten er historie.

I 2001 lancerede Steve-O sin egen ’Don’t Try This At Home Tour’, og etablerede sig som en velanset performer på en række amerikanske spillesteder. Det var bl.a. succesfulde optrædener på prestigefyldte comedy-clubber som LA’s Laugh Factory og New York’s Comedy Cellar, der har ført til hans nuværende turné.

Stunt-komikeren kommer til Danmark med sit nye show, hvor han brillerer med et mix af stand-up og typiske Steve-O stunts, hvor det aldrig kan blive vanvittigt nok. I øjeblikket turnérer han USA tyndt. Til november indtager han så Bremen i København, og du kan vinde billetter til hans show lige her.

Vi udlodder to billetter. Det eneste, du skal gøre for at deltage i konkurrencen, er at svare rigtigt på nedenstående spørgsmål.

Konkurrencen er desværre afsluttet

Relaterede


Abonnér på M! nu! Se alle tilbud