Film

Bradley Cooper samler et nyt Ocean’s Eleven-hold – og rollelisten er spækket med stjerner

Kan de løfte arven?

Der har længe været rygter om endnu en film i Ocean’s Eleven-universet, men nu ser projektet endelig ud til at være klar til at rulle kameraerne. Og hvis rollelisten er en indikation, bliver der ikke sparet på stjernekraften.

Denne gang er det Bradley Cooper, der sidder i instruktørstolen, mens Margot Robbie producerer gennem sit eget produktionsselskab. Begge har naturligvis også fundet plads foran kameraet.

Filmen får angiveligt Monaco Grand Prix i 1963 som omdrejningspunkt, hvilket lover masser af klassisk luksus, elegante kup og tidsløs stil.

Det nye kuphold

Rollelisten tæller allerede en række prominente navne, og flere er netop blevet føjet til projektet.

Indtil videre består holdet af:

  • Bradley Cooper
  • Margot Robbie
  • Wagner Moura
  • Monica Barbaro
  • Josh Gad
  • Omar Sy (i forhandlinger)
  • Vicky Krieps
  • Lauren Ridloff
  • George MacKay
  • Jack Holden

Særligt Omar Sy virker som et oplagt match til franchisen. Den franske skuespiller har allerede bevist sine evner som charmerende mestertyv i Netflix-hittet Lupin, og nu kan han være på vej til endnu et kup – denne gang på det store lærred.

Monaco, klassiske biler og dyre jakkesæt

Optagelserne begynder efter planen sidst i juli med først Paris og derefter Sydfrankrig som lokationer. Historien udspiller sig under Monaco Grand Prix i 1963, hvilket lægger op til en film fyldt med klassiske racerbiler, luksushoteller, kasinoer og skræddersyede jakkesæt.

Der er endnu ikke sluppet detaljer ud om selve handlingen, men tidspunktet alene giver filmen en markant anderledes identitet end Steven Soderberghs moderne versioner.

En franchise med ikonisk status

Ocean’s Eleven startede allerede i 1960 med Frank Sinatra, Dean Martin og resten af Rat Pack. Den version blev en klassiker, men det var Steven Soderberghs genstart fra 2001 med George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon og Julia Roberts, der for alvor gjorde serien til et moderne blockbuster-fænomen.

Efter Ocean’s Twelve og Ocean’s Thirteen kom den kvindelige spin-off Ocean’s 8 i 2018 med Sandra Bullock, Cate Blanchett og Anne Hathaway i front.

Nu får universet endnu en ny begyndelse – denne gang med Bradley Cooper bag kameraet og Margot Robbie som en af de bærende kræfter. Hvis resten af filmen kan leve op til rollelisten, kan vi meget vel få et af 2027’s mest interessante kupfilm.

For fans af elegante heist-film, klassisk motorsport og karismatiske ensembles er der i hvert fald god grund til at holde øje med projektet.