Film

Benedict Cumberbatch: “Doctor Strange vender (måske) tilbage”- men er det i Doomsday eller Secret Wars?

Det bliver stort.

Det er ved at være et par år siden, vi sidst så Benedict Cumberbatch som Marvels mystiske troldmand, Doctor Strange. Sidste gang var i Multiverse of Madness, hvor han fik et tredje øje og blev slæbt med af Clea (Charlize Theron) til en eller anden ukendt multivers-trussel. Og siden da? Stille som i graven.

Men nu har Cumberbatch selv åbnet en smule op for portalen til fremtiden. I et interview med Collider indrømmer han, at han “har mere end en fornemmelse” af, hvornår vi ser Strange igen. En klassisk Marvel-formulering, der oser af NDA’er og hemmelige optagelser – men som alligevel får fans til at holde øje med næste opslag på sociale medier fra Marvel Studios.

Avengers: Doomsday – eller blot en cameo?

Det store spørgsmål er selvfølgelig, om Doctor Strange vender tilbage i Avengers: The Kang Dynasty – nu kendt som Avengers: Doomsday. Filmen har netop afsluttet sin primære optagelse, og rygterne svirrer om alt fra Wolverine til Deadpool til gamle Avengers-medlemmer i nye versioner.

Cumberbatchs navn var dog ikke med på Marvels officielle cast-liste, men det betyder ikke nødvendigvis, at han ikke dukker op. Marvel elsker at gemme deres multiverse-trumfer til enten post-credit-scener eller den store afsløring i Secret Wars, som lander i 2027. Så selv hvis Strange ikke er front and center i Doomsday, er chancen for et cameo stadig ret høj.

Multiverset kalder – og Strange har stadig nøglen

Lad os ikke glemme, at det netop er Strange, der har mest styr på det her multiverse-kaos. Siden No Way Home og Multiverse of Madness har han haft fingrene dybt nede i realiteternes sammenbrud, så det ville faktisk være mærkeligt, hvis han ikke havde en rolle at spille i Marvels afsluttende fase.

Og så er der selvfølgelig spørgsmålet om Charlize Therons Clea og den cliffhanger, Multiverse of Madness sluttede på. Det var ikke bare en lille teaser – det lagde op til noget større, noget der kræver opfølgning. Og Secret Wars kunne meget vel være det rette sted at samle trådene.

Hvem vender ellers tilbage?

Marvel holder kortene tæt til kroppen, men rygterne vokser som Hydra-hoveder. Hugh Jackman leger også “jeg siger aldrig aldrig”-legen, og Sadie Sink fra Stranger Things er blevet nævnt som en kommende del af Secret Wars-castet – muligvis i en ny Spider-Man-relateret rolle.

Så mens vi venter på den næste trailer eller Marvel-panel med “one more thing”-stemning, må vi nøjes med at tolke på Cumberbatchs kryptiske udmeldinger. Én ting er dog sikker: Doctor Strange er ikke færdig med MCU endnu. Spørgsmålet er bare, om han vender tilbage som redningsmand, mellemleder i en post-credit eller noget helt tredje.