Film

Bloodsport vender tilbage – Van Damme-reboot har fundet sin instruktør

Kan det fungere i nyere tid?

Der er visse film, der bare sidder fast i kroppen. Ikke nødvendigvis fordi de er perfekte, men fordi de rammer noget råt, simpelt og underholdende. Bloodsport fra 1988 er præcis sådan en film. Jean-Claude Van Damme i bar overkrop, slowmotion-spark og en undergrundsturnering, hvor reglerne er… til forhandling.

Nu får kultklassikeren nyt liv.

A24 tager fat i en ægte 80’er-banger

Det er ikke bare endnu en tilfældig reboot, der er på vej. Den nye version af Bloodsport bliver nemlig produceret af A24 – studiet bag nogle af de seneste års mest roste og anderledes film.

Vi snakker titler som Everything Everywhere All at Once, The Whale og The Zone of Interest. Med andre ord: et selskab, der normalt ikke går efter de oplagte action-remakes.

Det gør projektet lidt mere interessant fra start.

Michaela Coel i instruktørstolen

Endnu mere opsigtsvækkende er valget af instruktør. Michaela Coel – kendt for I May Destroy You og Chewing Gum – står både for instruktion og manuskript.

Hvis man kender hendes tidligere arbejde, ved man, at hun ikke ligefrem spiller efter standardformularen. Hun har en tendens til at gå dybere ned i karakterer og temaer, end man måske forventer.

Det åbner for spørgsmålet: bliver det her en klassisk kampsportsfilm, eller noget helt andet forklædt som én?

Hvad ved vi egentlig?

Indtil videre er detaljerne ret sparsomme. Der er endnu ikke meldt noget ud om cast, plot eller hvor tæt filmen kommer til at ligge op ad originalen.

Det eneste, der står klart, er fundamentet: historien om Frank Dux – soldaten, der dropper militæret for at deltage i en brutal, hemmelig kampsportsturnering i Hong Kong.

Om vi får en moderne fortolkning, en løs inspiration eller en mere trofast genindspilning, er stadig åbent.

Tilbage til Kumite-universet

Originalen Bloodsport er en af de film, der var med til at definere kampsportsgenren i slut-80’erne og starten af 90’erne. Den introducerede mange til begrebet “kumite” – en ulovlig turnering, hvor kæmpere fra hele verden mødes i kamp uden regler.

Filmen var ikke bare startskuddet for Van Dammes karriere, men blev også en blueprint for en lang række actionfilm, der fulgte efter. Den simple struktur – outsideren, turneringen, rivalen – er blevet kopieret igen og igen.

Derfor er det heller ikke bare en hvilken som helst titel, der nu bliver hevet frem igen. Det er en film med ret tung nostalgisk vægt.

En remake med noget på spil

Når man rører ved den slags klassikere, er der altid en risiko. Enten rammer man noget nyt og relevant – eller også mister man det, der gjorde originalen sjov i første omgang.

Med A24 og Michaela Coel involveret ligner det dog ikke et projekt, der bare skal genopvarme gamle slag og replikker. Der er en reel chance for, at Bloodsport får en opdatering, der faktisk giver mening i en moderne kontekst.

Premieren er endnu ikke fastlagt, så indtil videre er det mest af alt et projekt, man lige holder et ekstra øje med.