Film
David Harbour dør på tragikomisk vis i ny HBO-serie – og det hele starter med en sexapp
Fra Stranger Things til sexdød.
David Harbour er muligvis færdig med både Stranger Things og Lily Allen – men han er langt fra færdig med kaos.
I HBO’s kommende serie DTF St. Louis spiller han Floyd, en småtrist familiefar og kontormand, der – opfordret af sin lidt for entusiastiske kollega Clark (Jason Bateman) – downloader en lokal hookup-app for at genoplive ægteskabet med konen Carol (Linda Cardellini).
Spoiler alert: Det går ikke som planlagt.
Fra forstadskrisen til død i første scene
Allerede i trailerens åbning ser vi Floyds livløse krop ligge henslængt i en motel-seng. Resten af serien bliver en sortkomisk optrævling af, hvordan han endte dér – i hvad der ligner en kombination af en trekant gone wrong, gammelt nag og uforløste drømme fra high school.
DTF St. Louis er skabt af Bryan Safi (9-1-1, Throwing Shade) og lover en blanding af tragikomik, suburbia-surrealitet og millennial-midlife-meltdowns. Der er stærke The Leftovers-vibes møder The White Lotus møder American Beauty, bare med en sexapp og Jason Bateman i fuld Bateman-mode.
Cardellini, Bateman og et par døde hemmeligheder
Linda Cardellini (der altid spiller kvinder, man både vil og ikke vil gøre sig uvenner med) leverer ifølge early buzz en af sine bedste roller siden Dead to Me. Og Jason Bateman ligner en, der er klar til at pille glansbilledet af de pæne forstæder endnu en gang.
David Harbour har selv sagt i et interview, at rollen som Floyd var hans »mest frygtløse og tragiske« til dato. Og selvom karakteren dør i første afsnit, er han stadig med gennem flashbacks og voiceovers, hvor vi kommer helt tæt på hans indre opløsning.
DTF St. Louis får premiere den 2. marts på HBO Max. Se traileren nu – og døm selv, om det er den næste store seriedille, eller bare endnu et bevis på, at man aldrig skal tage mod råd fra Jason Bateman.
Læs også: