Magasinet M!

Fodbold EM 2021 - TV Guide

De 51 kampe fordeles mellem en håndfuld kanaler: Overblik her

Det er langt om længe tid til afholdelsen af EURO 2020, EM-finalen der blev rykket et år, takket være COVID-19...

Derfor er vi vist alle klar til at se mængder af landsholdsbold. Udfordringen er bare: Hvor ser man det?

Årets fordeling af EM-kampe er spredt mellem de danske TV-kanaler fra DR og TV3/NENT.

En gang var det sådan, at det var let at se alle de danske landskampe på landsdækkende TV, i år snupper TV3 kampen mellem Danmark og Belgien - mens de resterende danske kampe vises på DR1. Hvis din internetforbindelse tillader det, er det også muligt at livestreame samtlige EM-kampe via streamingtjenesten Viaplay, med pakken Viaplay Total

Totalt bliver der 51 kampe at følge med i - og her får du overblikket:

ANNONCE
Komplet TV-guide over sommerens EM-kampe

Fredag 11. juni
21:00 Tyrkiet - Italien - DR1

Lørdag 12. juni 
15:00 Wales - Schweiz - DR1
18:00 Danmark - Finland - DR1
21:00 Belgien - Rusland- TV3+

Søndag 13. juni
15:00 England - Kroatien - TV3+
18:00 Østrig - Nordmakedonien - DR1
21:00 Holland - Ukraine - DR1

Mandag 14. juni
15:00 Skotland - Tjekkiet - TV3+
18:00 Polen - Slovakiet - TV3+
21:00 Spanien - Sverige - DR1

Tirsdag 15. juni
18:00 Ungarn - Portugal - TV3+
21:00 Frankrig - Tyskland - DR1

Onsdag 16. juni 
15:00 Finland - Rusland - TV3+
18:00 Tyrkiet - Wales - DR1
21:00 Italien - Schweiz - DR1

Torsdag 17. juni 
15:00 Ukraine - Nordmakedonien - TV3+
18:00 Danmark - Belgien - TV3
21:00 Holland - Østrig - DR

Fredag 18. juni 
15:00 Sverige - Slovakiet - TV3+
18:00 Kroatien - Tjekkiet - DR1
21:00 England - Skotland - DR

Lørdag 19. juni 
15:00 Ungarn - Frankrig - TV3+
18:00 Portugal - Tyskland - TV3+
21:00 Spanien - Polen - DR

Søndag 20. juni 
18:00 Italien - Wales - DR1
18:00 Schweiz - Tyrkiet - DR2

Mandag 21. juni 
18:00 Nordmakedonien - Holland - DR1
18:00 Ukraine - Østrig - DR1
21:00 Rusland - Danmark - DR1
21:00 Finland - Belgien - DR2

Tirsdag 22. juni 
21:00 Tjekkiet - England - DR1
21:00 Kroatien - Skotland - DR2

Onsdag 23. juni
18:00 Slovakiet - Spanien - TV3 Sport
18:00 Sverige - Polen - TV3+
21:00 Tyskland - Ungarn - DR2
21:00 Portugal - Frankrig - DR1

Slutspil:

Lørdag 26. juni (1/8-finaler)
(1) 18:00 Wales - Danmark (Lokation: Amsterdam, Holland) - DR1
(2) 21:00 Italien - Østrig (Lokation: London, England) -DR1

Søndag 27. juni (1/8-finaler)
(3) 18:00 Holland - Tjekkiet (Lokation: Budapest, Ungarn) - TV3
(4) 21:00 Belgien - Portugal (Lokation: Sevilla, Spanien) - DR1

Mandag 28. juni (1/8-finaler)
(5) 18:00 Kroatien - Spanien (Lokation: København, Danmark) - DR1
(6) 21:00 Franktig - Schweiz (Lokation: Bukarest, Rumænien) - TV3

Tirsdag 29. juni (1/8-finaler)
(7) 18:00 England - Tyskland (Lokation: England, Wembley) - TV3-kanal
(8) 21:00 Sverige - Ukraine (Lokation: Glasgow, Skotland) - DR1

Fredag 2. juli (kvartfinaler)
(QF1) 18:00 Schweiz - Spanien (Lokation: St. Petersborg, Rusland) - DR1
(QF2) 21:00 Belgien - Italien (Lokation: München, Tyskland) - TV3

Lørdag 3. juli (kvartfinaler)
(QF3) 18:00 Tjekkiet - Danmark (Lokation: Baku, Aserbajdsjan) - TV3
(QF4) 21:00 Ukraine - England (Lokation: Rom, Italien) - DR1

Tirsdag 6. juli (semifinaler)
(SF1) 21:00 Italien - Spanien (Lokation: London, England) - TV3

Onsdag 7. juli (semifinaler)
(SF2) 21:00 England - Danmark (Lokation: London, England) - DR1

Søndag 11. juli (finale)
21:00 Vinder (SF1) - Vinder (SF2) (Lokation: London, England) - DR1

ANNONCE
Del

Seneste nyt

ANNONCE