Magasinet M!

Her er årets Oscar-vindere 2018

Nattens uddelinger til dem, der ikke kunne holde sig vågne!

Hvis du ikke fik set nattens Oscar-show, så har vi lige sørget for et hurtigt overblik over nattens uddelinger. Guillermo del Torox 'The Shape of Water' blev den store favorit med 4 statuetter, to af de helt store, mens der egentlig kun kom overraskelser på manuskriptfronten, hvor gyserfilmen Get Out løb med prisen.

Se med herunder:

ANNONCE

BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Vinder: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST MAKEUP AND HAIR

Vinder: Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

BEST COSTUME DESIGN

Beauty and the Beast 
Darkest Hour 
Vinder: Phantom Thread
The Shape of Water 
Victoria & Abdul

BEST DOCUMENTARY

Abacus: Small Enough to Jail
Faces, Places (Visages, Villages) 
Vinder: Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

BEST SOUND EDITING

Baby Driver
Blade Runner 2049
Vinder: Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

ANNONCE
Her er årets Oscar-vindere 2018

 

BEST SOUND MIXING

Baby Driver
Blade Runner 2049
Vinder: Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST PRODUCTION DESIGN

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Vinder:The Shape of Water

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Vinder: A Fantastic Woman
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

BEST SUPPORTING ACTRESS

Mary J Blige, Mudbound
Vinder: Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

BEST ANIMATED SHORT

Vinder: Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

ANNONCE
Her er årets Oscar-vindere 2018

 

BEST ANIMATED FILM

The Boss Baby
The Breadwinner
Vinder: Coco
Ferdinand
Loving Vincent

BEST VISUAL EFFECTS

Vinder: Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

BEST EDITING

Baby Driver
Vinder: Dunkirk
I, Tonya 
The Shape of Water 
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DOCUMENTARY SHORT

Edith+Eddie 
Vinder: Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

BEST LIVE ACTION SHORT

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
Vinder: The Silent Child
Watu Wote/All of Us

ANNONCE
Her er årets Oscar-vindere 2018

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Vinder: Call Me by Your Name
The Disaster Artist 
Logan
Molly’s Game 
Mudbound

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

The Big Sick
Vinder: Get Out
Lady Bird 
The Shape of Water 
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST CINEMATOGRAPHY

Vinder: Blade Runner 2049
Darkest Hour 
Dunkirk 
Mudbound 
The Shape of Water

BEST SCORE

Dunkirk 
Phantom Thread 
Vinder: The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST SONG

Mighty River, Mudbound
The Mystery of Love, Call Me by Your Name
Vinder: Remember Me, Coco
Stand Up for Something, Marshall
This Is Me, The Greatest Showman

ANNONCE
Her er årets Oscar-vindere 2018

 

BEST DIRECTOR

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Vinder: Guillermo del Toro, The Shape of Water
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out

BEST ACTOR

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Vinder: Gary Oldman, Darkest Hour 
Denzel Washington, Roman J Israel, Esq

BEST ACTRESS

Sally Hawkins, The Shape of Water
Vinder: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

BEST PICTURE

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Vinder: The Shape of Water 
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ANNONCE
Del

Seneste nyt

ANNONCE