For andet år i træk slår bilmuseet Haaning Collection dørene op for en spektakulær særudstilling dedikeret til filmbiler. Efter stor succes med den første udstilling vender konceptet nu tilbage under navnet FILMBILER 2, hvor besøgende i hele februar kan komme tæt på nogle af de mest ikoniske biler fra filmhistorien.
Læs også: Henry Cavills hemmelige Bond-audition er landet på nettet – er det vores nye spion?
Filmbiler, der har sat deres aftryk på filmhistorien
Der er noget magisk over filmbiler. De kan være alt fra skurkens flugtmiddel til heltens uundværlige gadget. På denne særudstilling er det muligt at opleve en række legendariske køretøjer, der har prydet det store lærred gennem årene.
Gæster kan blandt andet se en rekonstruktion af Batmobilen fra Batman-universet, den blå Ford Anglia fra Harry Potter og Hemmelighedernes Kammer, den ikoniske Bluesmobile fra The Blues Brothers og selvfølgelig James Bonds stilfulde Aston Martin DB5. Med danske briller er det dog nok bilen fra Olsenbanden, der vækker flest nostalgiske minder, og den har naturligvis også fundet vej til udstillingen igen i år.
Udover at beundre bilerne får de besøgende på udvalgte dage en ekstra oplevelse, når ‘Benny’ fra Olsenbanden dukker op for at underholde og dele sjove anekdoter fra filmens verden.
Eksklusiv talk med Jakob Stegelmann
Som en særlig del af udstillingen afholdes en eksklusiv talk med Jakob Stegelmann, der i årtier har været Danmarks største formidler af populærkultur gennem tv-programmet Troldspejlet.
Stegelmann vil tage publikum med på en rejse gennem filmbilernes historie og deres betydning i ikoniske film. Hvordan ville James Bond klare sig uden sin Aston Martin? Hvad gjorde DeLorean fra Tilbage til Fremtiden til en kultbil? Og hvorfor har biler altid haft en særlig rolle i filmhistorien?
Det bliver en aften fyldt med filmnostalgi, anekdoter og en passioneret fortælling om de køretøjer, der har formet vores filmoplevelser gennem generationer.
Mere end et bilmuseum
Haaning Collection er ikke bare et museum, men et oplevelsescenter, hvor bilentusiaster i alle aldre kan dykke ned i over 135 års bilhistorie. Museet rummer mere end 90 klassiske biler, 30 vintage motorcykler, 20 knallerter og en imponerende samling på over 11.000 modelbiler.
For dem, der gerne vil prøve kræfter med motorsport, byder museet også på professionelle køresimulatorer magen til dem, der bruges i Formel 1. Derudover er der en hyggelig café, biograf, mødelokaler og en stor legeplads for de mindste besøgende.
Bag museet står familien Haaning, hvor passionen for biler er gået i arv gennem generationer. Samlingen blev startet af Erik Haaning, der gennem årene har opbygget en imponerende samling af klassiske og sjældne biler. I dag drives museet af hans sønner, Michael og Nicholas Haaning, der har videreført familiens kærlighed til biler og formidling af bilhistorie.
Praktisk information
Udstillingen FILMBILER 2 kan opleves hele februar på Haaning Collection i Bagsværd. Museet holder åbent onsdage fra 10-21 og torsdag til søndag fra 10-16. I vinterferien (uge 7 og 8) udvides åbningstiderne, så der er åbent alle ugens dage fra 10-16, dog stadig til 21 om onsdagen.
For bilentusiaster, filmelskere og familier, der vil have en anderledes oplevelse, er FILMBILER 2 en oplagt mulighed for at opleve bilernes rolle i filmhistorien på tætteste hold.