Viralt

Jeremy Clarkson mener, at han kan løse Gen Z’s ‘ubrugelighed’ med én simpel ændring

Clarkson er ude med riven.

Jeremy Clarkson mener, at han kan løse Gen Z’s ‘ubrugelighed’ med én simpel ændring
Foto: Prime Video
Rasmus Krarup Jensen
Af Rasmus Krarup Jensen 19. februar 2025

eremy Clarkson har igen sat ild til generationsdebatten. Denne gang retter han skytset mod Gen Z, som han mener er blevet dovne og uengagerede – og ifølge ham er der en enkel løsning på problemet.

Den tidligere Top Gear-vært er kendt for sine kontroversielle holdninger, og han har flere gange været i modvind for sine udtalelser. Men det ser ikke ud til at bremse ham. I en ny klumme i The Sunday Times langer han ud efter den yngre generation, som han hævder tilbringer hele dagen i sengen og bekymrer sig om ting som racisme og væskeindtag.

Kører ikke bil, drikker ikke alkohol – hvad laver de så?

Clarkson mener, at Gen Z er en mærkelig generation, blandt andet fordi:

  • Kun en tredjedel har et kørekort
  • En femtedel drikker ikke alkohol
  • Under en fjerdedel har one-night stands

Han stiller spørgsmålet: “Hvad laver de egentlig i stedet?”

Han refererer til statistikker, der viser, at mere end 800.000 unge ikke er i arbejde, under uddannelse eller i praktikforløb.

“Det betyder, at over en halv million unge sidder på deres røv hele dagen – de drikker ikke, de kører ikke bil, de knalder ikke, og vigtigst af alt, de arbejder ikke,” skriver han.

Skylden ligger hos forældrene

Men Clarkson mener ikke, at problemet er Gen Z i sig selv. Ifølge ham er den rigtige skyldige deres forældre, som han mener forkæler dem for meget økonomisk.

Han påpeger, at de unge medarbejdere, der arbejder i køkkenet på hans Diddly Squat Farm og dem, der byggede hans nye pub, forstår værdien af at arbejde, fordi de er nødt til at tjene penge.

“De ved, at hvis de vil købe noget eller tage et sted hen, så skal de arbejde for det,” siger han.

Men dem, der har adgang til forældrenes penge, forstår det slet ikke, påstår han.

“De kom ud af Covid og tænkte: ‘Den her dovenskab er for vildt fed’.”

Clarkson frygter for fremtiden

Han mener, at denne bølge af ungdommelig passivitet vil få alvorlige konsekvenser om nogle årtier.

“Om 30 år burde disse mennesker være advokater, virksomhedsledere og bankfolk. De burde køre showet. Men i stedet vil de alle sammen sidde hjemme, hydrerer og bekymrer sig om racisme – og landet vil gå i stå.”

Jeremy Clarksons løsning er simpel: Forældre skal stoppe med at forsørge deres voksne børn.

Er han inde på noget – eller helt ved siden af?

Clarksons synspunkt er langt fra nyt, men det vil uden tvivl dele vandene. Er Gen Z virkelig doven, eller er de blot mere bevidste om livsstil, mental sundhed og arbejdsforhold?

Rystende sandhed om Jomfru Maria-statue, der ‘græd blod’, endelig afsløret

Læs også: Rystende sandhed om Jomfru Maria-statue, der ‘græd blod’, endelig afsløret

Forskere hævder at have fundet bevis for ‘sjælens’ udtræden af kroppen ved døden

Læs også: Forskere hævder at have fundet bevis for ‘sjælens’ udtræden af kroppen ved døden