Pastelfarvede jakkesæt, hurtige sportsvogne, neonlys og masser af kriminalitet under Floridas bagende sol. En af 80’ernes mest ikoniske tv-serier er på vej tilbage, og denne gang bliver det med to af Hollywoods helt store navne i hovedrollerne.
Universal Pictures har nemlig afsløret de første billeder fra den kommende Miami Vice ’85, hvor Michael B. Jordan og Austin Butler overtager rollerne som de legendariske undercoverbetjente Ricardo Tubbs og Sonny Crockett.
Og det er ikke hvem som helst, der skal stå bag kameraet.
Filmen bliver instrueret af Joseph Kosinski, der tidligere har stået bag Top Gun: Maverick og Formel 1-filmen F1.
Optagelserne er allerede gået i gang, og filmen har fået en officiel premieredato i maj 2028.
Michael B. Jordan og Austin Butler overtager de ikoniske roller
I den originale Miami Vice-serie var det Don Johnson og Philip Michael Thomas, der spillede henholdsvis Sonny Crockett og Ricardo Tubbs.
Nu er stafetten givet videre til Austin Butler og Michael B. Jordan.
Butler, der blandt andet har imponeret i Elvis og Dune: Part Two, skal spille Sonny Crockett, mens Jordan, som mange kender fra Creed-filmene og Black Panther, indtager rollen som Ricardo Tubbs.
De to karakterer arbejder undercover i Miamis kriminelle miljø, hvor narkotikahandel, organiseret kriminalitet og korrupte forbindelser er en del af hverdagen.
Universal har nu offentliggjort de første officielle billeder af de to skuespillere i deres nye roller.
Filmen får titlen Miami Vice ’85 og kommer til at foregå midt i 1980’ernes Miami, hvor luksus og kriminalitet eksisterer side om side.
Læs også:
En af 80’ernes mest stilskabende tv-serier vender tilbage
Den oprindelige Miami Vice havde premiere i 1984 og blev hurtigt langt mere end bare endnu en politiserie.
Serien fulgte de to undercoverbetjente Sonny Crockett og Ricardo Tubbs, men det var i lige så høj grad dens visuelle stil, der gjorde den til et kulturelt fænomen.
Pastelfarvede blazere, T-shirts under jakkesættene, loafers uden sokker og dyre sportsvogne blev nærmest synonymt med Miami Vice.
Samtidig var serien kendt for sin brug af tidens populære musik, stemningsfulde natteoptagelser og en filmisk tilgang, der adskilte den fra mange andre tv-produktioner.
Serien kørte i fem sæsoner frem til 1989 og var med til at definere billedet af Miami i 1980’erne.
I 2006 forsøgte instruktøren Michael Mann, som også havde været en central kreativ kraft bag originalserien, at genoplive universet med en spillefilm.
Her spillede Colin Farrell og Jamie Foxx hovedrollerne, men filmen havde en væsentligt mørkere og mere realistisk tone end den oprindelige serie.
Med Miami Vice ’85 vender Universal nu direkte tilbage til det årti, hvor det hele begyndte.
Instruktøren bag Top Gun: Maverick står ved roret
Valget af Joseph Kosinski som instruktør virker som et interessant match til Miami Vice-universet.
Kosinski har gennem de seneste år markeret sig som en instruktør med en særlig forkærlighed for fart, store billeder og teknisk imponerende actionsekvenser.
Med Top Gun: Maverick leverede han en af de senere års største biografsucceser, og med F1 fortsatte han sin interesse for høj fart og visuelt spektakulære produktioner.
Den kommende Miami Vice-film tager ifølge Universal direkte inspiration fra pilotafsnittet og første sæson af den originale tv-serie.
Historien skal udforske glamouren og korruptionen i 1980’ernes Florida, hvor dyre biler, eksklusive natklubber og narkotikakriminalitet var med til at præge fortællingen om byen.
Manuskriptet er skrevet af Dan Gilroy, der blandt andet er kendt for Nightcrawler, mens Kosinski og Dylan Clark fungerer som producere.
Et imponerende cast er på plads
Det er ikke kun de to hovedroller, der har fået prominente navne på plakaten.
Universal har samlet et ganske omfattende ensemble til den nye film.
Blandt de medvirkende finder man Alden Ehrenreich, Whitney Peak, Camila Morrone, Danny Ramirez, John Leguizamo, Andrew Schulz, Edi Gathegi, Walton Goggins, André Holland og Michael Irby.
Præcis hvilke roller de forskellige skuespillere skal udfylde, er endnu ikke afsløret i forbindelse med de første billeder.
Med optagelserne officielt i gang er produktionen dog for alvor rykket fra planlægningsfasen til virkeligheden.
Og med Kosinski bag kameraet bliver det spændende at se, hvordan 80’ernes karakteristiske Miami-stemning bliver genskabt til et moderne biograflærred.
Miami Vice ’85 får premiere i 2028
Universal Pictures har allerede sat dato på filmens biografpremiere.
Miami Vice ’85 er planlagt til at ramme biograferne den 19. maj 2028.
Indtil videre har filmselskabet kun offentliggjort de første billeder, så vi må vente lidt endnu på en egentlig trailer, hvor vi kan se Michael B. Jordan og Austin Butler i aktion som Tubbs og Crockett.
Med en historie, der vender tilbage til seriens oprindelige 80’er-univers, og instruktøren bag Top Gun: Maverick ved roret, er der lagt op til masser af neonlys, hurtige biler og undercoveraction i Miamis gader.
Læs også: