Det amerikanske missil Trident II, som har været i drift siden afslutningen af Den Kolde Krig, får forlænget sin levetid til mindst 2084. Dette sker som led i en aftale mellem den amerikanske flåde og forsvarsgiganten Lockheed Martin til en værdi af 383 millioner dollars. Med opgraderinger og modernisering vil missilet dermed have været i brug i næsten 100 år.
Læs også: Josh Hartnett er fanget på et fly fyldt med lejemordere i den nye ‘Fight or Flight’-trailer
Lockheed Martin har ikke offentliggjort de præcise detaljer om opgraderingerne, men de forventes at omfatte forbedringer i systemer som navigation og styring. Den opdaterede version vil få betegnelsen Trident II D5 Life Extension 2 og skal efter planen tages i brug fra 2040. De nuværende missiler vil derefter gradvist blive udskiftet over en periode på ni år.
Fra Den Kolde Krig til moderne afskrækkelse
Trident II blev taget i brug i 1990 og har siden været en central del af både USA’s og Storbritanniens atomare afskrækkelsesstrategi. Missilet har tre trin og en rækkevidde på over 12.000 kilometer, og det kan bære flere nukleare sprænghoveder, som kan styres uafhængigt af hinanden.
I dag transporteres Trident II af 14 Ohio-klasse ubåde fra den amerikanske flåde og fire Vanguard-klasse ubåde fra den britiske flåde. Hver Ohio-klasse ubåd kan bære op til 24 missiler, mens Vanguard-ubådene hver kan medføre 16.
I løbet af de kommende år vil USA begynde at udfase sine Ohio-klasse ubåde til fordel for 12 nye Columbia-klasse ubåde, mens Storbritannien vil erstatte sine Vanguard-ubåde med den kommende Dreadnought-klasse. Begge lande vil fortsætte med at bruge Trident II, samtidig med at USA også vil implementere en ny type hypersonisk missil.
Den moderniserede version af Trident II vil gradvist erstatte de nuværende missiler gennem vedligeholdelse og opgraderinger. De nye missiler vil være udstyret med opdaterede nukleare sprænghoveder – W93/Mk7 i USA og Astraea i Storbritannien.