Det ligner en dyster sommerferie for fans af det gotiske univers omkring Wednesday Addams. Netflix har netop sluppet en ny teaserlækkerbisken løs – og det er en mørk, drillende smagsprøve på sæson 2 af Wednesday, der lander senere på sommeren. Og nej, det er ikke bare en enkelt omgang – den nye sæson bliver delt op i to dele: første del får premiere 6. august, og anden del følger trop den 3. september.
Tilbage på Nevermore – nu med familiært selskab
Teaseren viser Jenna Ortega tilbage som den knastørre, socialt utilpasse, men superintelligente Wednesday Addams. Hun er stadig fanget mellem teenagedrama, mørke mysterier og overnaturlige evner på Nevermore Academy – men denne gang er hun ikke alene. Lillebror Pugsley Addams, spillet af Isaac Ordonez, melder nemlig også sin ankomst på skolen og får formentlig en lærerig (og traumatisk) første skoledag i selskab med sin storesøster. Traileren lover et gensyn med flere kendte ansigter og karakteristisk deadpan-levering, krydret med psykokinetiske udfordringer, familiedrama og, naturligvis, en ny mordsag, der skal opklares.
Læs også:
Ortega bag kameraet – og stadig på toppen
Jenna Ortega tager ikke kun hovedrollen igen – hun er også med som producer denne gang. I et interview med Tudum udtaler hun:
“Det mest spændende er at få lov at vende tilbage til hende. Wednesday Addams er en af de sejeste karakterer nogensinde, og at få lov at spille hende igen er en fornøjelse. Hun er så meget klogere end mig – det er virkelig både sjovt og mærkeligt.”
Hun får selskab af de øvrige medlemmer af ensemblet fra sæson 1, herunder Emma Myers (Enid Sinclair), Joy Sunday (Bianca Barclay), Moosa Mostafa (Eugene), Georgie Farmer (Ajax), Victor Dorobantu (Thing), Catherine Zeta-Jones og Luis Guzmán som forældrene Morticia og Gomez Addams, samt Fred Armisen i rollen som onkel Fester.
For de uindviede eller dem, der bare har brug for en opfrisker, er Wednesday en spin-off i det ikoniske Addams-univers, skabt af Charles Addams tilbage i 1930’erne og siden fortolket i alt fra sort/hvide tegneserier til storfilm og animationsprojekter. Serien på Netflix er skabt af Alfred Gough og Miles Millar, med Tim Burton som producer og instruktør på flere afsnit i første sæson. Fokus her er på Wednesday som teenager – en gotisk Sherlock Holmes med overnaturlige evner og et talent for at få problemer til at opstå og løse dem i samme åndedrag.
Sæson 1 landede som et kultfænomen og slog streamingrekorder, ikke mindst takket være en vis dansescene og en genoplivning af gotisk æstetik blandt Gen Z.
Et mørkt mysterium venter
Med udsigt til endnu et mordmysterium, en ny overnaturlig trussel og Pugsleys første møde med Nevermore-helvedet, virker det som om Netflix har gemt de bedste godbidder til sensommeren. Og hvis teaseren taler sandt, er der lagt op til både grin, gys og gotisk drama i stride strømme.
Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.
Læs også: