Film

Nicolas Winding Refn er tilbage med blodig sci-fi-horror – se den første trailer til Her Private Hell

Mareridtsby!

Den danske filminstruktør Nicolas Winding Refn er klar med sin første spillefilm i flere år, og hvis den første trailer er nogen indikation, bliver Her Private Hell præcis så kompromisløs, som man kunne håbe.

Filmen beskrives som en blanding af Blade Runner og Friday the 13th, og den første trailer er pakket med neonlys, synthmusik, brutal vold og et dystopisk storbyunivers, hvor ingen ser ud til at være sikre.

Filmen får biografpremiere den 24. juli 2026.

Et mareridt i en fremtidsby

Her Private Hell foregår i en futuristisk storby, der er blevet opslugt af en mystisk giftig tåge. Samtidig spreder en ukendt og dødelig skabning frygt blandt byens indbyggere.

Midt i kaosset følger vi en ung kvinde, spillet af Sophie Thatcher (Yellowjackets og Companion), som leder desperat efter sin forsvundne far. Hendes vej krydses med en amerikansk soldat, spillet af Charles Melton, der selv er på jagt efter sin kidnappede datter.

Samtidig udspiller der sig en helt anden historie på et luksushotel, hvor en gruppe skuespillere optager en eksperimenterende science fiction-film inspireret af Barbarella. Optagelserne udvikler sig hurtigt til et blodbad, da en seriemorder kendt som “Leather Man” begynder at myrde kvinder rundt omkring i byen.

Refn går hele vejen

Nicolas Winding Refn har skrevet manuskriptet sammen med Esti Giordani, og instruktøren lægger ikke skjul på ambitionerne. Han har selv beskrevet filmens drivkraft med ordene “glitter, sex og vold”, hvilket passer meget godt med det visuelle bombardement, traileren leverer.

Den amerikanske aldersmærkning er da også landet på et hårdt R-rating på grund af eksplicit vold, sprog og seksuelt indhold.

Ud over Sophie Thatcher og Charles Melton består rollelisten blandt andet af Kristine Froseth, Havana Rose Liu, Diego Calva, Shioli Kutsuna og den japanske stjerneskuespiller Hidetoshi Nishijima.

Tilbage til det univers, Refn elsker

Nicolas Winding Refn har gennem de seneste to årtier opbygget en helt særlig filmisk identitet med værker som Drive, Only God Forgives, The Neon Demon og tv-serien Too Old to Die Young. Fælles for dem er den ekstremt stiliserede billedside, langsomme fortællerytme, synthprægede lydunivers og en fascination af vold, kriminalitet og menneskets mørkeste sider.

Her Private Hell ser ud til at fortsætte den tradition, men denne gang med et langt tydeligere science fiction-præg. Kombinationen af futuristisk storby, slasher-elementer og Refns karakteristiske neonæstetik gør filmen til en af sommerens mest interessante genrefilm.

Den første trailer efterlader ingen tvivl om, at Refn stadig foretrækker at skabe filmoplevelser, der deler vandene. For fans af instruktørens kompromisløse stil ligner det et længe ventet comeback.