Verden

Nyt juridisk efterspil for Conor McGregor: To tiltalt for mened efter mislykket appel

medvind?

Den langvarige retssag omkring Conor McGregor og Nikita Hand har fået endnu et juridisk efterspil.

To personer, Samantha O’Reilly og Steven Cummins, er blevet tiltalt for mened i forbindelse med erklæringer, der blev indleveret som en del af McGregors senere mislykkede appel.

De to mødte tirsdag den 29. september op ved Dublin District Court. O’Reilly er tiltalt for to tilfælde af at have afgivet falske erklæringer, mens Cummins er tiltalt for ét tilfælde. Anklagemyndigheden hævder, at de afgav erklæringer, som var falske, og som de vidste var falske.

Ingen af de to har på nuværende tidspunkt afgivet svar på tiltalen.

Erklæringerne skulle bruges i McGregors appel

Sagen udspringer af det civile søgsmål, som Nikita Hand anlagde mod Conor McGregor.

En jury ved High Court fandt i 2024 McGregor civilretligt ansvarlig for at have voldtaget Hand på Beacon Hotel i Dublin i december 2018. Hun blev tilkendt €248.603 i erstatning.

McGregor har afvist Hands anklage og fastholdt, at deres seksuelle kontakt var frivillig.

Efter afgørelsen ankede han sagen.

I forbindelse med appellen ønskede McGregors juridiske hold at fremlægge nyt bevismateriale fra O’Reilly og Cummins, som havde boet over for Hand og hendes daværende partner.

Materialet skulle give en alternativ forklaring på de skader og blå mærker, som Hand havde efter hændelsen med McGregor.

Påstod at have set og hørt et skænderi

O’Reilly hævdede i sin erklæring, at hun havde set Hands daværende partner bevæge sig på en måde, som ifølge hende tydede på, at han slog og sparkede Hand.

Cummins forklarede i sin erklæring, at O’Reilly og deres datter havde vækket ham, og at han efterfølgende havde hørt råb og skrig fra huset på den anden side af vejen.

Hand afviste påstandene om, at hendes daværende partner havde overfaldet hende.

Det nye materiale blev dog aldrig prøvet som en del af selve appellen.

McGregors side trak materialet tilbage

Da appelsagen skulle begynde i juli 2025, trak McGregors juridiske hold nemlig ansøgningen om at få det nye materiale fremlagt tilbage.

Hans advokat forklarede blandt andet, at andet materiale, som skulle have understøttet forklaringen, ikke ville kunne bruges, og at O’Reillys oplysninger ikke var tilstrækkeligt underbygget til at udgøre et holdbart appelpunkt.

Court of Appeal tillod tilbagetrækningen, men dokumenterne endte efterfølgende hos den irske Director of Public Prosecutions med henblik på at undersøge mulig mened.

Det førte til en efterforskning hos Garda National Bureau of Criminal Investigation.

Nu skal sagen for en jury

Den efterforskning har nu resulteret i de aktuelle tiltaler.

O’Reilly og Cummins skal ifølge de irske myndigheder stilles for en jury ved Circuit Criminal Court. Begge er løsladt mod kaution med en række betingelser, herunder at de skal melde sig ugentligt hos politiet og ikke må kontakte vidner i sagen.

De skal tilbage i District Court den 9. november, hvor anklagemyndigheden efter planen skal fremlægge sagens bevismateriale og tage næste skridt mod en egentlig retssag.

Den maksimale straf for den type mened, de er tiltalt for, kan være op til ti års fængsel ved en domfældelse.

McGregors appel blev afvist

Selve McGregors appel fik heller ikke det udfald, han havde håbet på.

Court of Appeal afviste hans resterende appelpunkter, og senere i 2025 afviste den irske Supreme Court at behandle en yderligere appel.

Dermed stod den oprindelige civile afgørelse i Hands favør ved magt.

Nu fortsætter det juridiske efterspil altså på et andet spor.

Denne gang er det ikke McGregor, der er tiltalt, men to personer, hvis erklæringer var tiltænkt en rolle i hans forsøg på at få den civile afgørelse ændret.