Surfing, bankrøverier og FBI-agenter med en forkærlighed for at gå temmelig langt undercover.
Point Break vender tilbage.
AMC har officielt givet grønt lys til en ny TV-serie baseret på Kathryn Bigelows actionklassiker fra 1991, og denne gang er der ikke tale om endnu et forsøg på at genindspille historien om Johnny Utah og Bodhi.
I stedet bliver serien en regulær fortsættelse, der foregår mere end 30 år efter begivenhederne i originalfilmen.
Første sæson kommer til at bestå af otte episoder, mens optagelserne efter planen skal begynde i starten af 2027.
AMC Studios og StudioCanal står sammen bag produktionen.
En ny generation af Ex-Presidents
Den nye Point Break-serie tager fat i en af originalfilmens mest genkendelige elementer.
Mere end tre årtier efter Johnny Utahs jagt på Bodhi og hans gruppe er en ny bande af røvere dukket op. Gruppen er inspireret af de oprindelige Ex-Presidents, som begik bankrøverier iført masker af tidligere amerikanske præsidenter.
FBI må derfor endnu en gang sende nogen undercover.
Denne gang bliver det dog ikke en ung Johnny Utah, men en mystisk tidligere professionel surfer med en problematisk fortid, som får til opgave at infiltrere gruppen.
Hvem der skal spille hovedrollen, er endnu ikke offentliggjort.
Det samme gælder spørgsmålet om, hvorvidt Keanu Reeves på nogen måde bliver involveret i serien.
Læs også:
Point Break blev en vaskeægte 90’er-klassiker
Den originale Point Break havde premiere i 1991 og blev instrueret af Kathryn Bigelow.
Keanu Reeves spillede den unge FBI-agent Johnny Utah, der bliver sendt undercover i surfmiljøet i det sydlige Californien for at efterforske en række bankrøverier.
Her møder han Patrick Swayzes Bodhi, en karismatisk surfer og adrenalinsøgende filosof, der samtidig viser sig at være leder af Ex-Presidents.
Filmens blanding af surfing, faldskærmsudspring, bankrøverier og bromance gjorde den til noget ganske særligt i begyndelsen af 90’erne.
Point Break blev siden en kultklassiker og er stadig blandt de film, der står som nogle af de mest karakteristiske actionfilm fra årtiet.
Hollywood har allerede forsøgt én gang
Det er ikke første gang, nogen forsøger at genoplive Point Break.
I 2015 kom en egentlig remake med Luke Bracey som Johnny Utah og Édgar Ramírez som Bodhi.
Den nye version skruede markant op for ekstremsport og sendte karaktererne rundt i verden, men den formåede aldrig for alvor at ramme den samme kombination af action, personlighed og kemi, der gjorde originalen populær.
Den kommende AMC-serie vælger derfor en anden tilgang.
I stedet for endnu en Johnny Utah og endnu en Bodhi fortsætter man historien i det samme univers og lader originalfilmens begivenheder eksistere som en del af fortiden.
Folkene bag serien er på plads
Dave Kalstein, der blandt andet har arbejdet på Butterfly, og Christopher C. Rogers fra Sugar bliver co-showrunners og executive producers på serien.
Andrew Kosove og Broderick Johnson fra Alcon Entertainment fungerer ligeledes som executive producers sammen med Ben Roberts og Julia Cohen.
Foreløbig er der ikke afsløret yderligere detaljer om rollelisten eller præcis hvornår serien får premiere.
Optagelserne begynder efter planen i starten af 2027, så der går sandsynligvis lidt tid, før vi får det første ordentlige kig på den nye generation af surfere og bankrøvere.
Det store spørgsmål bliver selvfølgelig, om Keanu Reeves kan lokkes tilbage som Johnny Utah.
For hvis man alligevel vender tilbage til Point Break mere end 30 år senere, ville det næsten være synd ikke at se, hvad der blev af manden, der engang sprang ud af et fly uden faldskærm for at fange Patrick Swayze.
Læs også: