Viralt

Sabrina Carpenter smider toppen: Frækt hotel-selfie går verden rundt

Hun startede som uskyldig Disney-stjerne, men i dag er Sabrina Carpenter en af verdens absolut hotteste popstjerner – og hun er ikke bleg for at vise hvorfor. Efter at have optrådt foran tusindvis af skrigende fans, har hun nu delt sit hidtil mest vovede billede direkte fra hotelværelset.

Den 26-årige sangerinde har netop lagt et billede op, der har fået følgernes puls helt op i det røde felt.

På billedet poserer hun i spejlet kun iført et par ultra-små, hvide blondetrusser. Toppen?

Den er skiftet ud med en fodboldtrøje, som hun strategisk holder op foran brystet, mens hun tydeligvis er gået “commando” nedenunder.

“Den heldigste pige i verden”

Billedet blev delt efter hendes vilde koncerter i Buenos Aires og Santiago, som hun beskriver som de største og mest larmende publikummer, hun nogensinde har spillet for.

“Jeg er den heldigste pige i verden! Jeg vil allerede tilbage nu! Jeg elsker jer, jeg elsker jer, jeg elsker jer,” skriver hun til de saftige billeder, hvor hun med rodet hår og et frækt ansigtsudtryk beviser, at hun ejer titlen som poppens nye it-girl.

Lagt for had af PETA

Det er dog ikke alle, der er lige begejstrede for Sabrinas påfund.

Selvom fansene savler over hendes hotel-selfies, kom hun for nylig i massiv modvind hos dyreorganisationen PETA efter sin optræden ved Grammys 2026.

Her brugte hun en levende hvid due som en del af sit show, hvilket fik PETA til tasterne med en bredside:

“Tager Sabrina Carpenter virkelig en fugl med på scenen i 2026?! Det er barnlig opførsel. Hold dyrene ude af krukkeriet,” lød det fra organisationen, der kaldte stuntet for både “dumt og grusomt” på grund af de skarpe lys og det høje støjniveau.

Sabrina er ligeglad

Kritikken ser dog ikke ud til at bide på stjernen.

Hun fortsætter med at dominere hitlisterne og de sociale medier, og hendes seneste “topløse” stunt viser i hvert fald, at hun har fuldstændig styr på, hvordan man holder på sine fans’ opmærksomhed.