Viralt

Youtuber lister de værste lande i Europa – Danmark rammer som nummer 26

Godt eller dårligt?

Youtuber lister de værste lande i Europa – Danmark rammer som nummer 26
Foto: youtube @Drew Binsky
Rasmus Krarup Jensen
Af Rasmus Krarup Jensen 26. februar 2025

Den populære rejseblogger og YouTuber Drew Binsky, der har besøgt samtlige 197 lande i verden, har netop offentliggjort sin rangering af de bedste og værste lande i Europa. Og resultatet? Danmark lander på en neutral 26. plads – midt i feltet, uden hverken at imponere eller skuffe.

Men hvilket land topper egentlig listen over de værste? Ifølge Binsky er det Vatikanstaten, der tager førstepladsen som den mindst attraktive destination i Europa.

Vatikanstaten: Historisk, men kedeligt?

Selvom Vatikanstaten er kendt for sin historie og kulturelle betydning som centrum for katolicismen, formåede den ikke at imponere Drew Binsky. Han fremhæver de spektakulære seværdigheder, men påpeger samtidig, at stedet føles ekstremt begrænset på grund af sin lille størrelse.

“Det er så småt, der er ingen hoteller, så det er umuligt at overnatte,” forklarer han. Binsky kritiserer også de lange køer til de mest populære attraktioner og fortæller en anekdote om en ven, der forsøgte at sove på gaden i Vatikanet, men endte med at blive arresteret.

For Binsky er Vatikanstaten et sted, man besøger i et par timer – og så er man færdig. Hans vurdering har skabt debat blandt følgere, hvor nogle mener, at han undervurderer stedets historiske og religiøse betydning, mens andre er enige i, at det ikke tilbyder meget ud over de kendte attraktioner.

Hvem ligger ellers i bunden?

Ud over Vatikanstaten nævner Binsky en række små europæiske lande, som han ikke fandt særlig interessante. På den nederste del af listen finder man blandt andet:

  • Luxembourg – For lille og mangler unikke attraktioner
  • Andorra – Smukt landskab, men begrænset kulturtilbud
  • Monaco – For dyrt og uden autentisk lokal kultur
  • Aserbajdsjan – Mangler sammenhæng mellem nyt og gammelt
  • San Marino – Charmerende, men hurtigt overstået

Binsky argumenterer for, at disse lande, trods deres særlige karakter og charme, ikke byder på nok unikke oplevelser sammenlignet med større europæiske destinationer.

Danmark: Hverken dårlig eller fantastisk

Danmark ender som nummer 26 på listen, hvilket placerer landet midt i feltet. Ifølge Binsky er Danmark ikke dårligt, men heller ikke specielt mindeværdigt. Han fremhæver de velholdte byer og den gode infrastruktur, men mener, at Danmark mangler den wow-faktor, som mange andre europæiske lande har.

Han nævner dog, at København er en hyggelig og afslappet hovedstad med gode cykelstier og smuk arkitektur, men han fandt ikke noget ekstraordinært, der kunne hæve landet højere op på listen.

Overraskende placeringer og debat blandt fans

Binskys rangering har skabt stor debat blandt hans følgere, især på grund af nogle kontroversielle placeringer. Blandt de mest opsigtsvækkende er:

  • Frankrig som nummer 41 – Mange fans er uenige og mener, at Binsky undervurderer landets kultur, historie og madscene.
  • Tjekkiet topper listen som det bedste land i Europa – Binsky roser landets kombination af historie, kultur og livlig atmosfære, især i Prag.

Selvom listen er baseret på Binskys personlige oplevelser, har den vakt stærke reaktioner på sociale medier. Nogle mener, at han dømmer for hårdt ud fra enkelte oplevelser, mens andre roser ham for at give en ærlig og anderledes vurdering.

Kan man rangere lande objektivt?

Drew Binskys liste understreger, at rejseoplevelser er subjektive, og at selv de mest berejste personer kan have overraskende præferencer. Mens nogle elsker små, charmerende lande som San Marino og Luxembourg for deres unikke atmosfære, finder andre dem kedelige og begrænsede.

En ting er sikkert – Binskys liste har skabt debat og fået folk til at overveje deres egne rejseoplevelser og præferencer. Og med Danmark som nummer 26 kan vi i hvert fald trøste os med, at vi ikke er blandt de værste – men måske heller ikke helt så uforglemmelige, som vi selv går og tror.

Vil du selv se hele rangeringen og høre Binskys argumenter? Se videoen på hans YouTube-kanal og gør dig klar til at blive både overrasket og provokeret.

Arkæologer finder Egyptens ‘tabte gyldne by’ – 3.000 år gammel opdagelse vækker opsigt

Læs også: Arkæologer finder Egyptens ‘tabte gyldne by’ – 3.000 år gammel opdagelse vækker opsigt

Come Dine With Me-stjernen afslører: Så meget tjente jeg på mit virale øjeblik med et piskeris

Læs også: Come Dine With Me-stjernen afslører: Så meget tjente jeg på mit virale øjeblik med et piskeris