Green SM er landet i Danmark med vietnamesiske elbiler, fastansatte chauffører og en milliardkoncern i ryggen. Nu skal Uber, Bolt og de gamle taxadrenge holde lidt bedre øje med bakspejlet.
Der er kommet en ny spiller på taxascenen i København.
Og nej, vi taler ikke om tre gutter, der har fået trykt et logo, leaset en Skoda og oprettet en Instagram-profil.
Green SM kommer fra Vietnam, kører udelukkende elektrisk og har en af landets største erhvervskoncerner i ryggen. Selskabets turkise biler er allerede begyndt at dukke op i hovedstaden, og ifølge FDM og Bilbasen er der blevet indregistreret omkring 560-590 VinFast-biler til den danske satsning.
Det er med andre ord ikke en forsigtig prøveballon.
Det er mere en turkis invasion med nummerplader.
Fra nudler til milliardimperium
Historien bag Green SM begynder med den vietnamesiske milliardær Pham Nhat Vuong.
Han skabte oprindeligt sin formue på fødevarer i Ukraine, inden han vendte hjem og byggede Vingroup op til et konglomerat med aktiviteter inden for blandt andet boliger, hoteller, sundhed, uddannelse, teknologi og bilproduktion.
Pham Nhat Vuong er samtidig manden bag Green SM, som blev etableret i 2023. Selskabet hænger tæt sammen med resten af hans forretningsimperium – ikke mindst bilproducenten VinFast.
Det svarer lidt til, at Elon Musk både byggede bilen, ejede taxiselskabet, stod for opladningen og muligvis også solgte dig en lejlighed, når turen var slut.
Praktisk.
Green SM har på få år bredt sig fra Vietnam til flere internationale markeder. Selskabet opererer blandt andet i Laos, Indonesien og Filippinerne og har også sat gang i aktiviteter i Indien. Nu står København på listen.
Læs også:
Chaufførerne skal ikke leve af drikkepenge og positiv tænkning
Green SM forsøger ikke kun at skille sig ud med bilernes farve.
Selskabet har meldt ud, at de danske chauffører skal fastansættes med en overenskomstmæssig grundløn og mulighed for bonus. Green SM har tidligere talt om at ansætte op mod 3.000 chauffører i Danmark.
Det er en interessant melding i en branche, hvor arbejdsforhold, provisionsmodeller og chaufførernes indtjening i årevis har været diskuteret.
En fast løn løser naturligvis ikke automatisk alt. Men en chauffør, der ved, hvad der går ind på kontoen ved månedens udgang, har måske lidt mere overskud end en chauffør, som mentalt beregner, om der er råd til næste måneds husleje ved hvert eneste røde lys.
Og en gladere chauffør er trods alt sjældent en dårlig ting for personen på bagsædet.
En flåde fra familiens egen bilfabrik
Green SM kører med biler fra VinFast, som er en del af samme vietnamesiske erhvervsøkosystem.
VinFast sælger endnu ikke personbiler til private danskere, men mærket er til stede på markeder som Tyskland, Frankrig og Holland. I Danmark bliver vores første større møde med mærket derfor sandsynligvis på bagsædet af en taxa på vej hjem fra byen.
Bilerne er helelektriske, og Green SM markedsfører sig internationalt som en grøn mobilitetstjeneste.
De udenlandske erfaringer med VinFast har dog været blandede. Producenten er stadig ung sammenlignet med de etablerede bilmærker, og nogle modeller har mødt kritik i internationale anmeldelser.
Men taxakørsel er samtidig en effektiv stresstest. Hvis bilerne kan klare hundredvis af daglige kilometer, utallige kantstensparkeringer og passagerer med kebabdressing på skjorten, kan de formentlig klare det meste.
De ejer nærmest hele maskinen
Det mest interessante ved Green SM er måske selve forretningsmodellen.
VinFast producerer bilerne. Green SM driver taxatjenesten. Begge selskaber befinder sig i den samme større forretningssfære omkring Vingroup og Pham Nhat Vuong.
Det giver mulighed for at kontrollere en stor del af kæden fra produktion og teknologi til flådedrift, chauffører og kundernes app.
Traditionelle taxaselskaber er ofte afhængige af eksterne bilproducenter, leasingselskaber og selvstændige vognmænd. Hos Green SM er flere af leddene samlet under samme paraply.
Det kan gøre det lettere at skalere hurtigt og holde styr på både priser, biler og kundeoplevelse.
Det kan også gøre Danmark til et udstillingsvindue for VinFast. For når hundredvis af biler kører rundt i København hver dag, får bilmærket eksponering uden at skulle lokke danskerne ind i et traditionelt showroom med gratis kaffe og en sælger ved navn Kenneth.
Danmark kan være begyndelsen
Det store spørgsmål er derfor, om København blot er et enkeltstående dansk projekt, eller om Green SM bruger byen som afsæt for en større europæisk satsning.
Danmark er et oplagt sted at teste konceptet. Vi er vant til elbiler, digital betaling og transportapps, og København er kompakt nok til, at en stor flåde hurtigt bliver synlig.
Lykkes projektet, kan andre europæiske storbyer sagtens være næste stop.
Green SM skal dog konkurrere med både Uber, Bolt, eksisterende bestillingsapps og de traditionelle taxiselskaber. Et stort bagland og flere hundrede nye biler er ikke nogen garanti for succes.
Men det er en ganske solid måde at banke på døren.
Eller rettere: køre lige igennem den i en turkis elbil.
Læs også: